Centrum Terapii Zabawą
To przyjazne miejsce. Bawimy się tutaj z dziećmi i jest to zabawa terapeutyczna. Młodzieży najczęściej słuchamy, czasem odpowiadamy na pytania, kiedy młodzież pyta. Z rodzicami, opiekunami poruszamy tu wiele ważnych tematów. Wzmacniamy w Was wiarę w Wasze kompetencje. Konsultujemy, czasami po prostu rozmawiamy. Choć czasem bywa trudno, to zależy nam na tym byśmy wspólnie dobrze się tutaj czuli. Dzieci, młodzież, dorośli. Czy tak się da, czy tak można? Sprawdź, zapraszamy.
Kiedy w 2018 r pojawił się plan budowy Centrum Terapii Zabawą sądziłem, że jego realizacja potrwa wiele lat. Tymczasem, jak to często bywa, kontakt ze wspaniałymi ludźmi w tym przypadku skupionymi w Polskim Towarzystwie Terapii Zabawą spowodował sprecyzowanie planu i błyskawiczną jego realizację. No i Garry Landreth jego życzliwe wsparcie, możliwość konsultacji wielu problemów, to pomoc nie do przecenienia. Może tę historię kiedyś opiszę w całości. Teraz ważne jest, że jesteśmy.
W CTZ prowadzimy terapię zabawą skoncentrowaną na dziecku (Child Centered Play Thetapy). Ten sposób pracy oznacza, że w pierwszej kolejności tworzymy dziecku atmosferę bezpieczeństwa, staramy się zrozumieć i zaakceptować świat dziecka, przyzwalamy i zachęcamy do ekspresji emocji. Dziecko ma możliwość podejmowania decyzji, badania granic, rozwijania pozytywnego obrazu siebie, rozwijania samokontroli i brania odpowiedzialności za swoje decyzje. To prowadzi prostą drogą do odzyskania przez nie, opisywanego przez psychologię pozytywną, dobrostanu psychicznego.
Psychoterapeutyczne wsparcie młodzieży prowadzimy w modalności Gestalt. To oznacza, że bardzo ważna jest dla nas relacja. Szukamy kontaktu i sami z życzliwością i uważnością wychodzimy do kontaktu. Dzisiejszy świat młodych ludzi jest dla nich dość wymagający. Funkcjonowanie w rodzinie, w szkole, w środowisku rówieśników przysparza wielu problemów. Wspólne przyjrzenie się tym sprawom często pozwala ujrzeć je w lepszym świetle.
Terapeuci
Robert Kordoński
psychoterapeuta
psychotraumatolog
Jestem certyfikowanym terapeutą zabawą PTTZ, certyfikowanym psychoterapeutą EAGT, psychotraumatologiem i terapeutą grupowym. Towarzyszę młodym ludziom w ważnym i wyzwalającym procesie odnajdywania siebie. Jestem ciekawy spotkania z człowiekiem, zarówno z tym młodym, jak i z tym starszym. W życiu stawiam na komunikację, relacje i edukację. Uważam, że dziecko i dorosły zdrowieją, kiedy spojrzy się na nich sercem. Dziecko i dorosły jak tlenu potrzebują bezpiecznej, czułej i wspierającej relacji. Różnica jest taka, że dziecku w procesie zdrowienia potrzeba więcej zabawy, a dorosłemu więcej rozmowy (tak jest najczęściej, ale nie zawsze).
Skończyłem psychologię pozytywną na SWPS Uniwersytecie Humanistycznospołecznym w Warszawie, psychoterapię w Szkole Psychoterapii Gestalt w Warszawie, psychotraumatologię w UBNS Varsovia, Szkołę terapii grupowej Gestalt oraz prawo na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Ukończyłem również Trening Komunikacji Neuroafektywnej (NAC) - Intensywny Trening NVC (Porozumienie bez przemocy) w Szkole Empatii i Dialogu.
Jestem członkiem założycielem Polskiego Towarzystwa Terapii Zabawą oraz członkiem amerykańskiego Association for Play Therapy. W mojej pracy terapeutycznej kieruję się zasadami terapii zabawą skoncentrowanej na dziecku (Child-Centered Play Therapy) oraz psychoterapii Gestalt. Przestrzegam Kodeksu Etycznego Polskiego Towarzystwa Terapii Zabawą oraz Kodeksu Etyki Polskiego Towarzystwa Psychoterapii Gestalt. Moją pracę poddaję stałej superwizji. Doświadczenie zdobywałem pracując w Centrum Zdrowia Psychicznego Dzieci i Młodzieży Dom na Drzewie we Wrocławiu. Teraz praktykę prowadzę w Centrum Terapii Zabawą w Warszawie i w Instytucie Psychiatrii i Neurologii w Warszawie (Klinika Psychiatrii Dzieci i Młodzieży Oddział Dzienny).
Anna Kawecka
psycholog
psychoterapeuta
Jestem psychologiem i specjalistką w dziedzinie psychoterapii dzieci i młodzieży (państwowy egzamin specjalizacyjny). Wspieram dzieci i młodzież w rozwijaniu ich mocnych stron i pokonywaniu napotkanych trudności. Towarzyszę również rodzicom w pełnym wyzwań procesie wychowania. W swojej pracy koncentruję się na budowaniu bezpiecznej relacji terapeutycznej i stworzeniu przestrzeni, gdzie swobodnie można eksplorować swoje możliwości i budować swoją tożsamość. Z młodszymi pracuję w świecie zabawy, który wspiera naturalną formę ekspresji dziecka.
Ukończyłam 5-letnie szkolenie psychoterapeutyczne organizowane pod kierownictwem Katedry Psychiatrii CM UJ w Krakowie w ramach Fundacji KONTEKST na rzecz Rozwoju Psychoterapii i Terapii Rodzin. Ukończyłam szkolenie w Akredytowanym Ośrodku Szkoły Terapii Zabawą przy Centrum Zdrowia Psychicznego we Wrocławiu. Swoje doświadczenie terapeutyczne i diagnostyczne zdobywałam w Dziennym Oddziale Psychiatrii i Zaburzeń Mowy dla Dzieci i Młodzieży we Wrocławiu, w Poradni Zdrowia Psychicznego oraz w Poradni dla Dzieci z Autyzmem. Aktualnie pracuję na stanowisku psychoterapeuty w oddziale dziennym dla dzieci i młodzieży w Instytucie Psychiatrii i Neurologii w Warszawie.
Jestem członkiem Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego. W mojej pracy terapeutycznej kieruję się zasadami terapii zabawą skoncentrowanej na dziecku (Child-Centered Play Therapy) oraz psychoterapii systemowo-psychodynamicznej. Przestrzegam Kodeksu Etycznego Polskiego Towarzystwa Terapii Zabawą oraz Kodeksu Etyki Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego. Swoją pracę poddaje systematycznej superwizji indywidualnej i grupowej.